Flash News
  1st Division - League Cup (Knockout Stage) Golik North District 1:2 Sham Shui Po   Hong Kong Premier Youth League - League Cup U18 (Knockout Stage) HKFC 4:2 Eastern Long Lions Kitchee 0:0 Lee Man   Hong Kong Premier Youth League - League Cup U16 (Knockout Stage) HKFC 0:1 Kitchee   1st Division - League Cup (Knockout Stage) Sha Tin 0:1 Wofoo Tai Po   3rd Division - League Cup (Group B) HK Pegasus 1:2 Fukien   3rd Division - League Cup (Group A) City 4:0 Ornament Wing Go 1:1 Sai Kung   3rd Division - League Cup (Group B) Kai Bo 3:2 Lung Moon



2021-23 Committees

 
Judicial Bodies
 
1. Disciplinary Committee   2. Appeal Committee
  Convenor Mr. Nicholas Chan     Convenor Mr. Nicholas Chan
  Chairman Mr. Sin Yat Kin     Chairman Mr. Stephen Wong
  Deputy Chairman Mr. Jerry Chung     Deputy Chairman Mr. Anthony Lam
  Member Mr. David Chiu     Member Mr. Horace Cheung
        Mr. Kevin Hong       Mr. Ng Chiu Kok
    Mr. Samuel Hui        
    Mr. Raymond Li        
    Dr. Gloria Tam        
             
Standing Committees
 
3. Finance and Strategy Committee   4. Organisational Development Committee
  Chairman Mr. Matthew Wong     Chairman Mr. Ivan Wong
  Member Mr. Chan Chi Hong     Deputy Chairman Ms. Yvonne Wong
    Mr. Eric Fok     Member Mr. Stephen Chua
    Mr. Edward Lau       Mr. Eddie Lau
    Mr. Ken Ng       Mr. Felix Lio
    Mr. Hanson Wong       Mr. Andrew Mak
    Mr. Johnny Woo       Mr. Wong Ka Ping
            Mr. Johnny Woo
             
5. Technical and Playing Committee   6. Audit Committee
  Chairman Mr. Jonny Woo     Convenor Mr. Hanson Wong
  Deputy Chairman Mr. Richard Wong     Chairman Mr. Terence Mak
  Member Mr. Chan Chi Hong     Member Mr. Marco Kung
    Mr. Goldbert Chi Chiu       Mr. Benny Lam
    Mr. Ko Chun Kay       Mr. Philip Yu
    Mr. Kwok Ka Ming        
    Mr. Hanson Wong        
             
             
7. Referees Committee        
  Chairman Mr. Albert Chiu        
  Deputy Chairman Mr. Pang Cham Kai        
  Member Mr. Chan Bun        
    Mr. Chan Shui Hung        
    Mr. Chan Siu Kee        
    Mr. Fong Yau Fat        
    Mr. Lam Tak Sing        
    Mr. Poon Ming Fai        
    Mr. Wong Po On        
  Honorary Advisor Mr. Chan Chi Hong        
    Mr. Li Tak Nang        
             
Other Committees and Bodies
 
8. Futsal and Beach Soccer Committee    9. Women's Football Committee
  Chairman Mr. Eric Fok     Chairlady Ms. Yvonne Wong
  Deputy Chairlady Ms. Yvonne Wong     Deputy Chairlady Mrs. Josephine Lee
  Member Mr. Chan Wai Tak     Member Miss Chan Shuk Chi
    Mr. Joe Cheng       Ms. Pauline Chiu
    Mr. David Choy       Mr. Kwok Ka Ming
    Mr. Joey Chu       Miss Gigi Law
    Mr. Goldbert Chi Chiu       Mr. Li Tak Nang
    Mr. Tony Ho        
    Mr. Albert Poon        
    Mr. Hanson Wong        
             
10. Legal Committee   11. Marketing and Communications Committee
  Chairman Mr. Nicholas Chan     Chairlady Ms. Yvonne Wong
  Member Mr. Chan Chak Ming     Deputy Chairman Mr. Eric Fok
    Mr. Keith Chan     Member Ms. Gloria Lam
    Mr. Hau Pak Sun       Mr. Kevin Lam
    Ms Stephanie Hung       Mr. Eddie Lau
    Mr. Terry Liu       Mr. Kenny Wong
    Mr. Hon Ng       Ms. Vivenne Chiu
             
12. Members Committee   13. Medical Committee
  Chairman Mr. Eric Fok     Chairman Dr. Patrick Yung
  Deputy Chairman Mr. Ivan Wong     Member Dr. George Law
  Member Mr. Joe Cheng       Dr. Lobo Louie
    Mr. Dave Ho       Dr. Gary Mak
    Mr. Tony Ho       Dr. Keith Wan
    Mr. Sebastian Lau       Ms. Winnie Wong
    Mr. Hon Ng       Dr. Woo Yu Cho
             
14. International Affairs Committee   15. Esports Committee
  Chairman Mr. Eric Fok     Chairman Mr. Eric Fok
  Member Mr. Joe Cheng     Deputy Chairlady Ms. Yvonne Wong
    Mr. Sebastian Lau     Member Mr. Eddy Chen
    Mr. Lincoln Li       Mr. Joe Cheng
    Mr. Hon Ng       Mr. Lam Wing Cheung
    Mr. Ivan Wong       Mr. Jeff Lam
            Mr. Terence Leung
             
16. HKPL Meeting   17. HKFL (1st, 2nd & 3rd Divisions) Meeting
  Convenor Mr. Matthew Wong     Convenor Mr. Chan Chi Hong
             
Independent Bodies
 
18. National Dispute Resolution Chamber (2021-2023)   19. HKFA Club Licence First Instance Body (2021-2023) 
  Convenor Mr. Ching Ming Yu     Chairman Mr. Robin Darton
  Chairman       Member Mr. Anson Bailey
  Deputy Chairman         Mr. Li Tak Nang
  Member         Mr. Jason Wong
             
20. HKFA Club Licence Appeal Body (2021-2023)   21. Electoral Committee (2019-2023)
  Chairman To be confirmed     Chairman Mr. Cedric Poon
  Member Mr. Peter Cheung     Deputy Chairman Mr. Mendel Au
    Mr. Poh Tiong Wee     Member Mr. Patrick Li
    Ms. Simee Wong        
             
22. Electoral Appeal Committee (2019-2023)        
  Chairman Mr. Ma Ho Fai        
  Member Ms. Li Fung Ying        
    Mr. Michael Lai        
             
             

 

 

 

 






        
Copyright c 2005 - 2016 Hong Kong Football Association Ltd. All Rights Reserved.